Těšíte se na výlety do přírody? Klíšťata už se taky třesou

Vivafina » Blog » Těšíte se na výlety do přírody? Klíšťata už se taky třesou

Pojištění proti nemocem z klíšťat

Období od března do srpna patří vůbec k nejrizikovějším obdobím pro výskyt infekcí přenášených klíšťaty. Mezi nejzákeřnější z nemocí přenášených klíšťaty patří lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Podcenění příznaků těchto nemocí může znamenat trvalé následky i ohrožení na životě.

Věděli jste, že každé desáté klíště v Česku je infikováno boreliózou a každé sté klíště je nositelem viru mozkové meningoencefalitidy? Čtěte dále, jak se těmto onemocněním a jejich rizikovým důsledkům bránit.

Kde můžete výskyt klíšťat očekávat?

Klíšťata nejsou pouze v lesích a nepadají na lidi ze stromů, jak se často nesprávně traduje. Klíšťat si libují ve vlhkém, mírně zastíněném prostředí, například v blízkosti vod. Klíšťata se drží spíše u země, v travních nebo bylinných porostech, které jim dokáží zajistit potřebnou vlhkost. Neudržované louky, křoví, strže, břehy řek a vodních ploch, ale i městské parky, okraje cest a zahrady jsou jejich domovem. Najdete je samozřejmě i v listnatých porostech, na okrajích listnatých a smíšených lesů a porostů i na mýtinách s křovinami. Čím dál častěji se s nimi setkáváme opět i ve vyšších nadmořských výškách.

Pro svůj klid můžete sledovat předpověď aktivity klíštěte na následující dny, kterou vydává Státní zdravotní ústav a Hydrometeorologický ústav v rizikovém období vždy v pondělí a ve čtvrtek.

Chraňte se před klíšťaty ještě než vyrazíte do přírody

Prevence není složitá. Protože se klíšťata skrývají spíše u země, je dobré vzít si do přírody vyšší boty a dlouhé kalhoty. Hodí se i dlouhé rukávy, košili nebo tričko zastrčte do kalhot. Pevnějšími lemy na rukávech a nohavicemi zastrčenými do bot také nic nezkazíte. Zvolíte-li hladké látky ve světlejších odstínech, klíštěte si všimnete hned a můžete se jej co nejdříve zbavit. Než vyrazíte do přírody, aplikujte repelent proti klíšťatům – opět zejména na nohy a ruce – plánujete-li například sbírat lesní plody. V přírodě se pohybujte po cestách, nesedejte na zem a vyhýbejte se vstupu do křovin a trávy.

Sprcha nestačí. Zkontrolujte se i druhý den

Jakmile se dostanete domů, důkladně se prohlédněte. Přisáté klíště co nejdříve odstraňte. Osprchovat se po návratu z přírody je sice dobré, k odstranění klíšťat – ani těch nepřisátých – vám to ale zaručeně stačit nebude. Je dobré prohlédnout se opakovaně i následující den. Klíšťata mohou po těle putovat i několik hodin, než se přisají. Nejčastěji vyhledávají na těle místa, která jsou teplejší a pulzují tudy tepny a žíly blíže pokožce, tedy podkolenní jamky, podpaží, třísla i intimní místa, oblast za ušima, na hlavě i mezi vlasy.

Přisálo se? S odstraněním klíštěte neváhejte!

Odstranit klíště správně je stejně tak důležité, jako odstranit jej co nejdříve. Díky včasnému odstranění klíštěte totiž snižujete riziko nákazy. Klíště přisáté kratší dobu nestihne vypustit takové množství slin a virus obsažený ve slinných žlázách se nestačí replikovat v takové míře.

Jak správně odstranit klíště

Babské rady v případě odstraňování klíšťat neplatí. Nenatírejte místo mastičkami, ani klíštětem netočte a nesnažte se jej vykroutit. Jediné, čeho tím dosáhnete bude odtržení přední části klíštěte, která zůstane v kůži a může způsobit zánět.

  • Dezinfikujte místo jodovým nebo jiným dezinfekčním prostředkem.
  • Použijte navlhčenou žínku. Klíštětem lehce pohybujte ze strany na stranu. Viklejte přibližně 2-3 minuty, dokud se neuvolní. K jeho opatrnému podebrání můžete použít měkkou (nekovovou) pinzetu nebo plastovou kartu.
  • Po vytažení klíštěte místo opět dezinfikujte.
  • Odstraněné klíště považujte za infekční materiál! Klíště nemačkejte a nesplachujte jej, protože se neutopí, jen se přemístí.
  • Zabalte klíště do kousku novin a na nehořlavém podkladu jej spalte.

Klíště je pryč. A co dál?

Sledujte místo přisátí v následujících dnech až týdnech. Přetrvávající nevelké zarudnutí kůže, které se dále nezvětšuje a trvá celkově jen 2-3 dny, je v normě.

V následujících týdnech sledujte další příznaky onemocnění, která na první pohled nemusí s klíštětem souviset: přečtěte si více o příznacích boreliózy a encefalitidy.

FLEXI logo

FLEXI s mimořádným zvýhodněním

2× víc při vážných onemocněních způsobených klíštětem

Uzavřete si do 30. června (akce byla prodloužena) do 31. července 2015 životní pojištění FLEXI a získáte zvýhodnění v podobě dvojnásobného plnění v případě vážných onemocnění způsobených klíštětem – klíšťová meningoencefalitida, lymeská nemoc, meningitida a encefalitida.

  • V případě pojistné události vám bude vyplacen dvojnásobek pojistné částky, max. 1 mil. Kč navíc.
  • Akce se vztahuje na riziko velmi vážných onemocnění pro dospělé (v kompletní variantě) i děti.
  • Výhodu garantujeme po celou dobu trvání, a to i v případě změny částky v průběhu pojištění.
  • Týká se i úpravy starších typů smluv v programu InSpiral.

Tato výjimečná akce platí pouze pro smlouvy uzavřené do 30. června 31. července 2015 (akce byla prodloužena). Kontaktujte nás pro více informací ještě dnes!Poradenství při řešení pojistných událostí

Naši poradci vám pomohou s kompletním vyřízením pojistných událostí.

Naši partneři