Setkání s klíštětem: Lymská borelióza a klíšťová encefalitida

Vivafina » Blog » Setkání s klíštětem: Lymská borelióza a klíšťová encefalitida

Pojištění proti nemocem z klíšťat

I když jste udělali maximum pro to, abyste klíšťatům zabránili v přisání do kůže, i když jste přisáté klíště odstranili co nejrychleji a správným postupem, zůstaňte ve střehu. Lymská nemoc (borelióza) a klíšťová meningoencefalitida určitě nejsou onemocnění, se kterými byste si chtěli zahrávat.

Boreliózu přenáší každé desáté klíště. Léčit se dá antibiotiky

Příznaky onemocnění nepodceňujte. Přibližně 3 týdny po přisátí zpozorněte. Vyhněte se zvýšené námaze, stresu a pobytu na přímém slunci. Pokud objevíte zarudlou skvrnu v místě přisátí, která se zvětšuje, v centru může být bledší, objeví se u vás zvýšená teplota, pocity únavy, nebo příznaky chřipky, navštivte okamžitě lékaře a informujte jej o napadení klíštětem.

Jedno z deseti klíšťat je přenašečem lymské boreliózy. Klíště musí být minimálně 24 hodin přisáto, aby nás mohlo nakazit. Podle statistik se v České republice nakazí lymskou nemocí přibližně 4000 lidí každý rok. Naštěstí patří borelióza k těm méně nebezpečným nemocem přenášených klíšťaty. Očkování proti borelióze neexistuje, nemoc se však dá úspěšně léčit antibiotiky. Jako u všech onemocnění je i zde důležité přijít včas.

Onemocnění se může začít projevovat nenápadně v rozmezí několika dnů i měsíců. V oblasti přisátí klíštěte se zpravidla objeví červená skrvna. Někdy jsou ale hlavními příznaky spíše silné bolesti hlavy, zvýšená teplota, bolestivé svaly, klouby, třesavka, únava a celková vyčerpanost. Neléčená borelióza může přinést trvalé následky na srdce, klouby a nervovou soustavu.

Léčbu antibiotiky by měl stanovit specialista na infekční nemoci. Po dobrání antibiotik je důležité na nějaký čas omezit fyzicky náročné aktivity a vynechat sporty. Pro některé pacienty toto onemocnění může znamenat i několikatýdenní rekonvalescenci.

Klíšťová encefalitida je zákeřnější. Doporučuje se očkování

Virem klíšťové encefalitidy je v Česku infikováno až každé sté klíště. Výskyt onemocnění je evidován například na Vysočině, v okolí Berounky, Sázavy a Vltavy a v jižních Čechách. Onemocněním se můžete nakazit i při velice krátkém sání klíštětem. Nemoc se projeví zpravidla za 1-3 týdny s rozptylem 3-30 dní.

Nemoc probíhá často ve dvou fázích. První si můžeme splést s lehčí chřipkou – bolesti hlavy spojené s únavou, horečkou, nevolností, bolestí svalů a kloubů po pár dnech odezní. Poté se 1-2 týdny nemusí nic dít. (Přibližně u třetiny pacientů se fáze 1 nedostaví.)

V druhé fázi přijdou velice silné bolesti hlavy a horečky, nevolnost i zvracení. Ztuhnou svaly na šíji, objeví se svalový třes, může dojít k nervové obrně, závratím, poruchám spánku, orientace i paměti. Takto zhoršený zdravotní stav může přetrvávat 2-3 týdny. Pacienti s mozkovou encefalitidou by měli být hospitalizováni v nemocnici. Léčba spočívá v potlačování konkrétních příznaků nemoci, například otoky mozku, zvracení apod. Pobyt v nemocnici trvá ve většině případů asi 2 týdny. Následující 2 až 4 týdny probíhá domácí rekonvalescence. Pacient potřebuje dostatek času v absolutním klidu, bez psychické a fyzické námahy. Práce je v tomto období vyloučena, shodují se odborníci.

U čtvrtiny pacientů přetrvávají trvalé následky – např. obrna horních končetin, poruchy spánku, koncentrace, snížená výkonnost, chronické bolesti hlavy, deprese, poruchy motoriky. Je-li průběh nemoci těžký, může dojít k ochrnutí, poruchám sluchu a zraku, nebo dokonce k úmrtí.

Proti klíšťové encefalitidě je možné se očkovat. Pro děti je očkování od 1 roku. Očkuje se celoročně ve 3 dávkách. Každé z očkování stojí okolo 800 Kč a zdravotní pojišťovny na něj přispívají v rozmezí od 300 do 1800 Kč. Přeočkování probíhá po 3-5 letech.

FLEXI s mimořádným zvýhodněním

FLEXI logo
2× víc při vážných onemocněních způsobených klíštětem

Uzavřete si do 30. června 2015 – akce je nově prodloužena do 31. července 2015 – životní pojištění FLEXI a získáte zvýhodnění v podobě dvojnásobného plnění v případě vážných onemocnění způsobených klíštětem – klíšťová meningoencefalitida, lymeská nemoc, meningitida a encefalitida.

  • V případě pojistné události vám bude vyplacen dvojnásobek pojistné částky, až 1 mil. Kč navíc.
  • Akce se vztahuje na riziko velmi vážných onemocnění pro dospělé (v kompletní variantě) i děti.
  • Výhodu garantujeme po celou dobu trvání, a to i v případě změny částky v průběhu pojištění.
  • Týká se i úpravy starších typů smluv v programu InSpiral.

Tato výjimečná akce platí pouze pro smlouvy uzavřené do 30. června 31. července 2015. Kontaktujte nás pro více informací ještě dnes!Poradenství při řešení pojistných událostí

Naši poradci vám pomohou s kompletním vyřízením pojistných událostí.

Naši partneři