Aby úraz či jiná nehoda v zahraničí nebolely i vaši peněženku

Vivafina » Blog » Aby úraz či jiná nehoda v zahraničí nebolely i vaši peněženku

vivafina-1200x628-cestovní-pojistení

Adrenalin je věc, která k cestování do určité míry bezesporu patří. Zvyšovat si jej ale tím, že vyrazíte do zahraničí bez cestovního pojištění, asi není nejlepším důkazem vaší odvahy.

Úrazy hlavy, zlomeniny končetin, úrazy kloubů a trupu, zažívací potíže, záněty ucha nebo záněty dýchacích cest si pravidelně vyžadují lékařskou péči českých turistů v zahraničí. A nemilou realitou jsou také úmrtí Čechů v zahraničí. Patříte k těm, kdo se i přesto na cesty do zahraničí nepojistí? Pak budete muset počítat s tím, že i zdánlivě banální onemocnění, úraz či poškození mohou způsobit bolest nejen vám, ale mnohatisícovými náklady i vaší peněžence.

Cestovního pojištění do zahraničí se nebojte. Bojte se bez něj

V roce 2015 se do zahraničí vypraví odhadem na 4,1 milionu Čechů. Přes dvě třetiny z nich vycestuje v letních měsících. Podle statistik se mezi nejčastějšími destinacemi, z nichž Češi nahlašují pojistné události, pravidelně objevují zejména Chorvatsko, Itálie, Řecko, Egypt, Turecko a Bulharsko. Výjimku však netvoří ani exotičtější země napříč všemi světovými kontinenty.

Přestože cestovní pojištění šetří pojištěným mnohatisícové výdaje, téměř pětina českých turistů si podle průzkumů před cestou na dovolenou pojištění neuzavírá. Patříte-li k nim také, uvědomujete si, že riskujete desetitisícové, statisícové a dokonce i mnohamilionové ztráty z vlastní kapsy za léčebné výdaje, přepravu do nemocnice i odškodnění?

Co pojistit a na co si dát pozor? Pár tipů pro pojištění cest do zahraničí

Při uzavírání pojistky se ujistěte, na co se konkrétně vztahuje, jaké výjimky zahrnuje a zda platí v plném rozsahu přesně v těch zemích, do kterých se chystáte vyrazit. Nabídka pojišťoven je různorodá. V rámci cestovního pojištění se dnes můžete pojistit i proti teroristickým útokům, únosu, nebo si můžete pojistit jednotlivě například své dioptrické brýle či zubní protézu.

  • Při cestách po zemích EU při ošetření můžete ukázat – ve státním zařízení – svůj evropský průkaz pojištěnce. Budete ale muset počítat se spoluúčastí, která se může pohybovat v řádu tisíců a může být až 100%.
  • Asistenční službu, která je zpravidla s pojištěním dostupná nonstop, kontaktujte ihned, jakmile dojde k pojistné události. Ve vašem jazyce vám asistent doporučí, na koho z partnerských zařízení v okolí se máte obrátit, dohodne se zařízením finanční záruku a zprostředkuje také tlumočení s lékaři, policií, hasiči apod. Poskytne vám potřebné informace k tomu, jaké doklady budete k vyřízení pojistné události potřebovat. Tímto způsobem můžete předejít zbytečným komplikacím s následným plněním ze strany pojišťovny.
  • Volíte-li ubytování v hotelu vyšší kategorie a vezete s sebou děti, půjčujete-li si skútr, jachtu nebo jiné plavidlo, nebo chcete-li provozovat aktivity, při nichž je riziko ublížení někomu druhému vyšší, nepodceňte uzavření pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu.
  • Nevýhodou balíčků pojištění nabízených spolu se zájezdy je, že nedostanete nabídku od více pojišťoven a zpravidla se pojistíte na to, co vůbec nepotřebujete.
  • Stane-li se vám pojistná událost v době, kdy jste pod vlivem alkoholu, může vám pojišťovna plnění krátit, zpravidla na polovinu. Záleží vždy na posouzení toho, do jaké míry měl alkohol na tuto událost vliv.
  • Pozor si dejte na výluky v pojištění. Souvisí-li pojistná událost s potíži, které máte chronicky, nebo např. s úrazem, který se vám stal před cestou na dovolenou, bude pojistné plnění pojišťovny opět kráceno.
  • V případě těhotenství si zjistěte, zda a jaké komplikace a zákroky vaše pojistka kryje.
  • Plánujete-li provozování rizikových sportů, vaše klasická pojistka se na ně nemusí vůbec vztahovat. Rizikové a adrenalinové sporty je nutné připojistit si zvlášť. Na které sporty se pojištění vztahuje a na které ne se dozvíte v pojistných podmínkách pojišťoven. Připojištění na rizikové sporty potřebujete i při jízdě na vodním skútru, potápění, jachtingu, kitingu, raftingu, surfingu nebo windsurfingu. Dokonce i při návštěvě lanového centra apod. Rychlé připojištění rizikové aktivity si můžete sjednat i přímo ze zahraničí po telefonu.
  • Při pojištění zavazadel myslete na to, že náhrada za ztracené fotoaparáty, kamery, notebooky, navigace, mobil, doklady nebo peníze jsou výjimkou, která není v pojištění automaticky zahrnuta. Noste je proto vždy s sebou a nenechávejte je bez dozoru ani ve stanu, karavanu apod.
  • Pojistit se můžete i proti stornu zájezdu, až 80 % ze stornopoplatků vám může pojišťovna uhradit. Cestu můžete zrušit z důvodu úrazu, onemocnění, úmrtí, výpovědi z práce, poškození majetku živelnou událostí nebo trestnou činností.

Ať už vyjíždíte kamkoli, vyjet bez cestovního pojištění do zahraničí neriskujte. Domluvte si s námi konzultaci, poradíme vám, na co nezapomenout i jak postupovat, dojde-li k pojistné události: tel.: +420 733 696 679, e-mail: info@argos-pzs.czPoradenství při řešení pojistných událostí

Naši poradci vám pomohou s kompletním vyřízením pojistných událostí.

Naši partneři