Aby dovolená dovolenou byla. Bez havarijního a cestovního pojištění za hranice nejezděte

Vivafina » Blog » Aby dovolená dovolenou byla. Bez havarijního a cestovního pojištění za hranice nejezděte

vivafina-1200x628-havarijko

Touha po adrenalinu, snaha ušetřit či nevědomost. Důvodů, proč občas vyjíždíme za hranice bez cestovního a havarijního pojištění, existuje mnoho. Důsledky takového chování ale mohou být dalekosáhlé. Některé nástrahy si přitom řada z nás ani neuvědomuje.

Bez havarijního pojištění mimo ČR? Neriskujte

Máte starší auto za dvě výplaty? Říkáte si, že havarijní pojistku nepotřebujete, protože jezdíte slušně a ani případná „totálka“ by vás nepoložila? V rámci ČR bychom snad s těžkým srdcem mohli takový přístup kvitovat. Situace se ale výrazně mění, jakmile překročíme hranice. Nebojte, nebudeme vyjmenovávat, na kolik vyjde oprava prasklé pneumatiky či kolik v některých zemích stojí servisní práce. Zmíníme se o jedné záludnosti, na kterou téměř každý zapomíná (a před kterou vás ochrání havarijní pojistka, resp. připojištění asistenčních služeb).

Představte si: jste na dovolené. Třeba v takové Itálii nebo Řecku. Anebo klidně v tolik oblíbeném Chorvatsku. Zničeho nic se vám rozbliká kontrolka motoru, auto zastaví a vy si říkáte, že je po všem. Bohužel realita může být taková, že právě v tuto chvíli všechno teprve začíná. Pokud se vám totiž auto nepodaří v zahraničí opravit, máte povinnost jej dostat zpět do ČR. A odtah z místa vzdáleného třeba 2000 kilometrů stojí hodně. Klidně i více než 100 000 korun.

Pomůže krátkodobé havarijní pojištění

Pro spořivé řidiče, kteří o smyslu standardní havarijní pojistky pochybují, připravily pojišťovny řadu krátkodobých produktů (platnost zpravidla 14 dní až 3 měsíce). Díky nim jste pojištěni přesně na období, ve kterém se vůz nachází v zahraničí. Takový kupón vás vyjde na pár stokorun. Ušetřené vrásky na čele jsou ale k nezaplacení. Zvlášť když vezme člověk v potaz, že ve 4 z 5 případů, kdy volají čeští řidiči ze zahraničí asistenční službu, tak činí ne kvůli nehodě ale kvůli technické závadě. Pokud vám nabídka pojišťoven přijde jako neprostupná džungle, ve které se ztrácíte, jsme připraveni vám s výběrem nejvhodnějšího produktu profesionálně pomoci.

Cestovní pojištění se vyplatí

Podle neoficiálních údajů jezdí do zahraničí pravidelně bez jakéhokoliv pojištění až 20 % Čechů. Řada z nich přitom spoléhá svou kartičku pojištěnce. Ano, je sice pravda, že ta teoreticky platí v celé Evropě včetně Turecka. Pojištěnec ale díky ní získává nárok na stejnou péči jako místní lidé. A to třeba v Turecku, kam míří každoročně desítky tisíc Čechů, může být problém. Standard, který nabízejí místní státní zařízení, je rozhodně nižší než v ČR. Věřili byste, že problémem může být třeba i odběr krve nepoužitou jehlou?

Pokud si tedy člověk uvědomí, na kolik cestovní pojištění vyjde a jaké trable mu dokáže ušetřit, je volba jasná. Kvalitní pojistka do zahraničí má smysl a výlety bez ní (zejména mimo EU) nelze označit jinak než za hazard.

Pojištění k platební kartě: pozor hlavně na limity

Pokud máte sjednáno cestovní pojištění v rámci platební karty, určitě si zkontrolujte pojistné limity. Zdravotní plnění ve výši 1 milion korun se může ukázat jako proklatě nízké. Stejně tak pozor na odpovědnost za škodu. Ta bývá hlavně u levnějších pojistek zcela vyloučena. Před odjezdem tedy rozhodně doporučujeme prověřit rozsah pojištění a ubezpečit se, že je v souladu s vašimi plány. Zdaleka ne vždy pak bývá v rámci tohoto pojištění řešena ztráta/pojištění zavazadel, storno atd.

Ať už vyjíždíte kamkoli, vyjet bez cestovního pojištění do zahraničí neriskujte. Poradíme vám rádi osobně, na co nezapomenout i jak postupovat, dojde-li k pojistné události: tel.: +420 733 696 679, e-mail: info@argos-pzs.czPoradenství při řešení pojistných událostí

Naši poradci vám pomohou s kompletním vyřízením pojistných událostí.

Naši partneři